Japonia, jako kraj azjatycki miała i ma do dziś całkiem odmienną kulturę organizacyjną i narodową. Kraj ten odegrał kluczową rolę w rozwoju koncepcji zarządzania jakością. To właśnie tu powstało wiele ważnych narządzi służących udoskonalaniu zarządzania takich jak: Poka Yoke, Just In Time, Wykres Ishikawy, SMED, Sześć Sigma.
Choć naukowcy z USA przywieźli do Japonii pomysły i swoją wiedzę, należy zauważyć, że amerykańscy przemysłowcy nie byli zainteresowani wdrażaniem koncepcji zarządzania przez jakość. Przyczyną tego stanu rzeczy był wysoki popyt na produkty, który nie był zaspokojony. Producenci Ci nastawieni byli na produkcję masową, istotna tu była skala a nie jakość. Choć Deming przestrzegał ich, że jest to sytuacja tymczasowa, nie zmieniło to ich podejścia.
Niska jakość produktów japońskich oraz spustoszenie po wojnie, jak również chęć naprawienia reputacji kraju, były dobrym miejscem rozwoju i prowadzenia badań nad jakością. Na bazie kilkusetletniej kultury i tradycji pozwoliła ona na długo odnosić ekonomiczne zwycięstwo.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz